Godło Polski

W „Nieludzkim” świecie

 

    10 maja 2019 roku uczniowie klas ósmych, podobnie jak ich młodsi koledzy trzy dni wcześniej, uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia. Nasza grupa obrała sobie za cel wyprawy dwa obiekty: Galerię Książki w Oświęcimiu oraz Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau.

   Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu zajmuje trzecie miejsce w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”. Warto także wiedzieć, iż ośrodek współpracuje z Centrum Bajki w Pacanowie. Placówka oferuje szeroki zakres możliwości spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Odwiedzający Galerię Książki mogą wypożyczyć książkę, tanio kupić używane książki na kiermaszu, skorzystać z salek kinowych, poświęcić się pracy naukowej, twórczej, przeczytać gazetę, zagrać na XBOX – ie czy PlayStation lub obejrzeć film.

    Po zwiedzeniu tego nowoczesnego obiektu przemieściliśmy się do Muzeum Auschwitz – Birkenau. Muzeum zostało utworzone w 1947 roku z inicjatywy byłych więźniów w celu zachowania ,,po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz- Birkenau. Z całą pewnością można stwierdzić, że założenie towarzyszące utworzeniu Miejsca Pamięci jest realizowane przez kolejne dekady. Zwiedzający poznają machinę zagłady więźniów osadzonych w obozie. Wszyscy byli skazani na głód, ciężkie choroby, wyniszczającą pracę czy poddawani eksperymentom pseudomedycznym. Ogromne wrażenie wywołują wystawione w gablotach rzeczy osobiste byłych więźniów oraz fotografie więźniów wykonane w trzech ujęciach tuż po przybyciu do obozu.

    Trzeba takie Miejsca Pamięci poznawać i pamiętać o nich po wsze czasy.


 

 

Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Stopnicy
ul. Kazimierza Wielkiego 23, 28-130 Stopnica
tel.: (041) 377 90 52, e-mail: spstopnica@interia.pl
Copyright by www.spstopnica.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.

Karol Gunia | Projektowanie stron internetowych i optymalizacja SEO | kgunia.pl