Godło Polski

„Z walki, z marzeń, powstałaś Polsko”

 

 

„Z walki, z marzeń, powstałaś Polsko”

    Podniosły i wyjątkowy nastrój obchodów 100-lecia Niepodległości w naszej szkole zainicjowało odśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, wprowadzając wszystkich w atmosferę tego patriotycznego święta.

    Zasadniczym punktem obchodów 100-lecia była inscenizacja teatralna - „Z walki, z marzeń, powstałaś Polsko”. Nawiązywała do wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku i ukazywała trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości.

    Inscenizacja obejmowała treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918.

    Uczniowie podążając „drogą do wolności” wcielali się w różne role; córki, bolejącej matki, żołnierza, chłopca, Polki, panny młodej, a także poety pozwolili  zrozumieć  uczucia rozterki i tęsknotę za wolną Ojczyzną.

    Uwagę wszystkich przyciągała piękna dekoracja przedstawiająca symboliczną drogę do niepodległej, na której umieszczone zostały brzozowe krzyże ukazujące przełomowe momenty w ciągu 123 lat niewoli.

   Występ uświetniony został przez "małą orkiestrę”, szkolny chór, a także solistów, którzy pięknym śpiewem i muzyką podkreślili atmosferę tamtych lat.  

     Bardzo duże wrażenie wywarł przemarsz uczniów przebranych w żołnierskie stroje i wspólne odśpiewanie Roty.

    Dzieci i młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

 


Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Stopnicy
ul. Kazimierza Wielkiego 23, 28-130 Stopnica
tel.: (041) 377 90 52, e-mail: spstopnica@interia.pl
Copyright by www.spstopnica.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.

Karol Gunia | Projektowanie stron internetowych i optymalizacja SEO | kgunia.pl